Měníme osnovy

Blog

Spolupráce učitelů přináší do škol novou inspiraci

30. 5. 2024 |

Síla pozitivní energie, kterou dokáže vyprodukovat skupina učitelů a učitelek, je neuvěřitelná, říká Monika Šimonová, zástupkyně hlavního manažera projektu IPs Podpora kurikulární práce škol (zkráceně IPs Kurikulum). Spolupráce mezi učiteli v metodických kabinetech může podle ní do škol přinést jiný pohled na výuku a novou inspiraci. Spolupráce mezi učiteli obecně může pozitivně ovlivnit také klima ve škole a vztahy mezi učiteli, mezi učiteli a žáky i mezi rodiči a učiteli.

Žákovský parlament dává dětem zkušenost, že jejich hlas má význam

20. 5. 2024 | Michaela Čejková

Žákovský parlament ve škole není jen formální aktivitou, ale skutečným nástrojem pro rozvoj dětí. Představuje možnost, jak děti mohou zažít demokracii v praxi, učit se komunikovat a spolupracovat s ostatními. Když mají děti dobré průvodce a důvěru dospělých, je to nástroj, který může perfektně rozvíjet občanskou kompetenci.

O. Horák: Nechme děti rozhodovat. Ale ne jen na oko

20. 5. 2024 | Michaela Čejková

Jakou roli dnes hraje škola? Není to jen budova plná dětí a učitelů, ale komunita, která zahrnuje i rodiče a další členy okolí. Jak by měli učitelé učit děti být součástí této komunity a najít si v ní svou roli, sbírat zkušenosti, které pak mohou využít v jiných komunitách - v práci, ale také v celé společnosti? Přečtěte si rozhovor s Ondřejem Horákem a dozvíte se, proč je důležité rozvíjet občanskou kompetenci u dětí.